Montessori – czyli alternatywny sposób wychowania dziecka cz.3
Co dziecko nam mówi, gdy płacze?
Pewna studentka, podczas kursu Asystenta dla Niemowlęctwa w szpitalu położniczym podpatrywała, jak jego pani profesor uspakajała niemowlęta, gdy płakały. Podczas tej obserwacji nasunęły się jej bardzo ciekawe wnioski:
- Najczęściej pomagało, gdy pani mówiła delikatnie i zapewniała dziecko, że ktoś jest przy nim obecny,
- Jeśli to nie pomogło – kładła rękę na jego ciele i łapała z nim kontakt wzrokowy.
- Jeśli to nie pomogło – sprawdzała, czy dziecko nie odczuwa jakiegoś dyskomfortu, np. mokra pieluszka, pomarszczone posłanie, zmiana pozycji
Po takich działaniach dziecko najczęściej kończyło płacz. Co ciekawe bardzo rzadko przyczyną płaczu dziecka było to, że było głodne. Nie karm więc dziecka zawsze gdy płacze. Postaraj się w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie odczuwa jakiegoś dyskomfortu, a może po prostu potrzebuje towarzystwa albo miało zły sen lub jest znudzone. Powodów jest naprawę mnóstwo.
Może, gdybyśmy częściej próbowali pocieszać maleństwa w inny sposób niż karmienie i używanie smoczka, to nasze dzieci bardziej by rozumiały swoje potrzeby i nie identyfikowały szczęścia z jedzeniem.
Co możesz zrobić?
Gdy widzisz, że niemowlak płacze, a niedawno go karmiłaś postaraj się w pierwszej kolejności pocieszyć go, pogłaskać, zbadać czy nie odczuwa jakiegoś dyskomfortu, czy czegoś się nie boi. Niech smoczek i karmienie będą na ostatnim miejscu przy pocieszaniu dziecka!
W kolejnych wpisach opiszę kolejne aspekty metody Montessori. Pozostańmy w kontakcie: https://www.facebook.com/zabawkizpasja/
Dziękuję Ci, za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że jego treść była wartościowa dla Ciebie. Jeśli tak - UDOSTĘPNIJ proszę ten wpis na facebooku. Chciałabym, aby jak najwięcej wartościowej treści trafiło do jak największej liczby osób.
Zapraszam do sklepu, gdzie znajdziesz szeroki wachlarz zabawek kreatywnych, edukacyjnych, wspomagających rozwój umysłowy i fizyczny: www.zabawkizpasja.pl
Źródła:
„Radosne dziecko” – niezbędnik Montessori od narodzenia do Lat Trzech, Susan Mayclin Stephenson