Jakie cechy powinna mieć bezpieczna zabawka? 0

 

Podstawowe wskazówki:

 1. Upewnij się, że zabawka jest odpowiednia dla wieku dziecka - czytaj informacje na opakowaniach. Np. zabawki typowo przeznaczone dla małych dzieci, poniżej 3 roku życia, np. pluszaki powinny mieć dodatkowe atesty i nie powinny mieć znaczku, że zabawka jest nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 lat. Jeśli taki znaczek widnieje - nie zwalnia to producenta z odpowiedzialności (cały wpis na ten temat znajdziesz tu).
 2. Z drugiej strony kieruj się zdrowym rozsądkiem. Weź pod uwagę to, na jakiem etapie rozwoju jest obecnie dziecko, jakie ma przyzwyczajenia, temperament, itd. Wiek dziecka określony przez producenta na opakowaniu, czy metce został ustalony raczej pod kątem bezpieczeństwa, a nie rozwoju, inteligencji czy dojrzałości.

 

Bezpieczne zabawki - zabawki dla niemowlaków, małych dzieci i przedszkolaków:

 • Powinny mieć wystarczająco duże rozmiary: 3 cm średnicy i 6 cm długości. W przeciwnym wypadku mogą zostać połknięte lub osadzone w tchawicy, co utrudni oddychanie dziecka. Żeby przetestować, czy zabawka nadaje się dla malucha możesz użyć rolki papieru toaletowego – jeśli zabawka przejdzie przez środek wówczas jest za mała,
 • Baterie w zabawkach powinny być zamknięte na śrubki, by dziecko nie mogło ich wyjąć. Baterie oraz elektrolit w bateriach mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała, takich jak zadławienie, krwawienie wewnętrzne i chemiczne poparzenia,
 • Upewnij się, że zabawka dla malucha jest mocna, nie rozbije się i jest odporna na gryzienie. Upewnij się też, że:

o   Nie ma ostrych krawędzi oraz małych części takich jak oczy, kółka, guziki, które mogą być z łatwością oderwane,

o   Nie ma sznureczków dłuższych niż 18 cm,

o   Nie ma części, które mogłyby się zacisnąć na małych paluszkach,

 • zabawki, na których dziecko może jeździć (wszelkie jeździki, konie na biegunach, itp.) mogą być używane przez maluchy, które stabilnie siedzą bez podtrzymywania.
 • Maskotki – sprawdź czy nie mają części, które łatwo mogą się oderwać.

Bezpieczne zabawki dla starszych dzieci:

 • Rowerki, skuterki, deskorolki, rolki powinny zawsze być używane z kaskiem, który spełnia wymogi bezpieczeństwa wraz z innymi ochronnymi gadżetami – ochraniaczami na kolana, czy łokcie,
 • Siatki do koszykówki powinny być mocno przytwierdzone do obręczy, by nie stanowiły niebezpieczeństwa uduszenia,
 • Rzutki nie powinny mieć ostrych końców, lecz bardziej miękkie, a najlepiej przyssawki,
 • Zabawkowe pistolety powinny być w jasnych, kolorowych kolorach, by nie zostały pomylone z prawdziwą bronią. Dzieci powinny być uczone, by nigdy nie celować z łuku, strzałek, czy broni do nikogo!

 

Bezpieczne zabawki powinny mieć certyfikat bezpieczeństwa CE (na opakowaniu lub w dołączonej instrukcji), co oznacza, że spełniają europejskie normy bezpieczeństwa. Inne nieobowiązkowe oznaczenia, które mogą znaleźć się na zabawkach znajdziesz w tym artykule.

 

Mam nadzieję, że treść tego artykułu była dla Ciebie wartościowa. Jeśli tak UDOSTĘPNIJ go proszę na facebooku. Chciałabym, aby jak najwięcej wartościowej treści trafiało do jak największej liczby ludzi.

 

Pozostańmy również w kontakcie: https://www.facebook.com/zabawkizpasja/

 

Zapraszam do sklepu z zabawkami kreatywnymi, edukacyjnymi oraz zachęcających do aktywności fizycznej: https://zabawkizpasja.pl/

Źródła:

1. http://kidshealth.org/en/parents/safe-toys.html

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium