Montessori – czyli alternatywny sposób wychowania dziecka cz.2
Mamo, rozmawiaj ze mną!
„Nie powinniśmy patrzeć na nowo narodzone niemowlęta, jak na małe, bezbronne istoty, ale jak na osoby, które może są niewielkie, jednak posiadają ogromne możliwości umysłowe oraz wiele zdolności fizycznych, które nie objawią się, dopóki otoczenie nie będzie wspomagać wyrażania się tego wewnętrznego życia” (Silvana Montanaro, Doktor Medycyny)
W ostatnim artykule opowiedziałam trochę o metodzie Montessori oraz jakie małe zmiany możesz wprowadzić w otoczeniu, by wspomóc naturalny rozwój dziecka. Artykuł ten znajdziesz tu.
Dziś napiszę trochę o komunikowaniu się z najmniejszymi maluszkami. W czym można im pomóc, by rozwijały u siebie poczucie własnej wartości? Nie będę zasypywała Cię tysiącami złotych rad, ale w każdym artykule dam kilka cennych wskazówek, które możesz wdrożyć już dziś! Metodą małych kroczków możesz stworzyć dziecku wspaniałe warunki do rozwoju. Sama po rozwoju swoich dzieci, widzę że to działa.
Co jest ważne w pierwszych miesiącach życia?
W pierwszych miesiącach życia niemowlę jest niezwykle zainteresowane dźwiękami ludzkiego głosu, wpatruje się w twarz i przygląda ustom mówiących rodziców. W metodzie Montessori bardzo ważna jest komunikacja z dzieckiem pełna szacunku.
Co możesz zrobić?
- Mów normalnie, a nie podniesionym głosem, co często niestety robimy. Nie upraszczaj też zbytnio języka w obecności dziecka lub nie przesadzaj ze zdrobnieniami np. Masz tu zabaweczkę, pieseczka, koteczka, baloniczek, babunia ci da ciastunia i inne tego typu wyrażenia. W końcu przygotowujemy dziecko do późniejszej mowy!
- Mów dziecku, co w danej chwili robisz, np. „teraz myję Ci głowę”. Słuchajcie razem ulubionych piosenek, ciszy czy siebie nawzajem! To naprawdę ważne do budowania dobrych relacji,
- Włączaj się z dzieckiem w rozmowę. Powtarzaj, co mówi dziecko. Gdy dziecko mówi „gagaga” to powtórz „gagaga”. Wiesz, co dziecko wtedy pomyśli? – "kurczę, w końcu ktoś mnie rozumie i mówi tak jak ja!"
- Zadawaj pytania i daj dziecku wybór – tak właśnie nawet takim maluszkom. Dzieci wiedzą, kiedy zadajemy im ważne pytania. Jeśli to możliwe, zapytaj czy dziecko jest gotowe na to, by je podnieść, ubrać, wykąpać, itd. Zamiast rozpraszać dziecko zabawką – porozmawiaj z nim – powiedz, że teraz je rozbierzesz, że będziesz je kąpać, zadawaj pytania, dawaj wybór. W ten sposób pokazujemy maluszkowi komunikację pełną szacunku.
To zadziwiające jak dzieci szybko potrafią opanować mowę – w ciągu zaledwie 3 lat uczą się bazując tylko i wyłącznie na doświadczeniu i tym, co im przekazujemy. Nie mają przecież żadnej wiedzy teoretycznej, żadnych podstaw naukowych. Sama zachodzę w głowę jak to się dzieje, że moja półtoraroczna Asia zaczyna mówić, całymi zdaniami „po swojemu” , śpiewa piosenki i sprawia jej to ogromną radość – zwłaszcza jak śpiewam razem z nią – jest nadzwyczaj szczęśliwa.
Rozmawiajmy więc jak najwięcej z maluszkiem, śpiewajmy, odnośmy się również do siebie jako rodzice z szacunkiem. Dziecko wszystko obserwuje i naśladuje nas. Wprowadźmy, nie wielkie, ale małe drobne dobre zmiany w naszym, życiu, które konsekwentnie realizowane zaprocentują w przyszłości!
W kolejnych wpisach opiszę kolejne aspekty metody Montessori. Pozostańmy w kontakcie: https://www.facebook.com/zabawkizpasja/
Dziękuję Ci, za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że jego treść była wartościowa dla Ciebie. Jeśli tak - UDOSTĘPNIJ proszę ten wpis na facebooku. Chciałabym, aby jak najwięcej wartościowej treści trafiło do jak największej liczby osób.
Zapraszamy do sklepu, gdzie znajdziesz szeroki wachlarz zabawek kreatywnych, edukacyjnych, wspomagających rozwój umysłowy i fizyczny: www.zabawkizpasja.pl